Ovisno o količini unesenog alkohola, možemo razlikovati nekoliko stupnjeva djelovanja alkohola: lagana obuzetost, pripito stanje, pijano stanje, teško pijano stanje i nesvjesno stanje.
Lagana obuzetost:
Do 0,5 promila – veselo raspoloženje, osjećaj da se „brže misli“, a zapravo su usporeni refleksi i smanjena oštrina vida.
Pripito stanje:
Od 0,5 do 1,5 promila – popuštaju moralne kočnice, osoba je slobodnijeg ponašanja, usudi se reći i napraviti ono što se trijezna ne bi usudila.
Pijano stanje:
Od 1,5 do 2,5 promila – osoba je vidno pijana, neusklađenih pokreta, otežanog kretanja govora, velikih i naglih oscilacija raspoloženja.
Teško pijano stanje:
Od 2,5 do 3,5 promila – javlja se pospanost, agresivnost, teško disanje, povraćanje, nekontrolirano mokrenje i defekacija.
Nesvjesno stanje:
Od 3,5 do 5 promila – već iznad 3 promila alkohola u krvi često se javlja nesvjesno stanje, a kod mlađih osoba takvo stanje može biti uvod u alkoholnu komu koja nerijetko završava smrću. Smrt u alkoholnoj komi događa se zbog paralize centra za disanje, ugušenja povraćenim sadržajem, ozljeda glave i drugih prikrivenih komplikacija uzrokovanih pijanstvom, naročito često zbog konzumiranja alkohola u kombinaciji s drugim sredstvima ovisnosti.
Izvor: https://mup.gov.hr/UserDocsImages/Publikacije/Alkohol_i_mladi.pdf.